bez názvu

aneb nezkrácená verze článku z těhotenské průkazky Modrého koníka

Na fórum Modrý koník jsem se přidala v době, kdy na mě můj první počůraný těhotenský test v životě zařval velké „ano“.

První těhotenství jsem si užila a vychutnala. Na všechno jsem bez dětí měla tolik moc času. Když mi poslední týden v práci kamsi zmizely kotníky, hodila jsem nohy na stůl a odmítla je hledat. Nikdo nevolal pětkrát do vteřiny „Mami, ona mi to bere!“, nikdo mi nekreslil lentilkou po monitoru a na záchodě jsem byla úplně  s-a-m-a. Taky jsem byla dost ujetá na omítky, vyhledávala jsem shnilé mokré zdi a vdechovala ten odér. Doma jsem pak slastně drtila kapsli vápníku mezi zuby a nikdo mi z ní neujídal.

První porod byl brnkačka. Díky zázraku epi-no (o kterém, bych bez Koníka neměla ani pojem) jsem uměla vytlačit cosi o velikosti dobře rostlého grepu otvorem s průměrem pětikoruny už dávno před dnem D. Psychicky mě to neskutečně nakoplo, nějak jsem věděla, do čeho jdu. Navíc celé představení trvalo od prvního náznaku kontrakce až po finální (a jediné) zatlačení jen čtyři hodiny.
A najednou jsem byla máma, máma nejchlupatějšího chlapečka z celého oddělení.

Následoval emoční guláš.
Hrdost. Únava z nevyspání. Euforie. Depka, že už nic nebude jako dřív. Radost, že už nic nebude jako dřív.

V den oslavy synových prvních narozenin jsem zjistila, že se dílo podařilo a na cestě je další ratolest.

Druhé těhotenství mě víceméně minulo, s Dádou v závěsu nebyl čas lámat si hlavu kdo je kdo.
Když nad tím tak uvažuju, já jsem možná ani těhotná nebyla, prostě jsem si jen po devíti měsících odskočila do porodnice.

Druhý porod byl víc než brnkačka, vlastně to jen trošku štíplo.
Tentokrát to trvalo pouhé dvě hodiny, ani jsem si nestihla rozmáznout řasenku.
A já se stala mámou podruhé, mámou nejvlasatější holčičky z oddělení.

Ten hukot, co nastal po návratu domů se ani nedá popsat slovy. To se musí zažít.
Přestala jsem na pár měsíců žít svůj život a jen jsem asistovala životům těch dvou.
Byl to nekonečný příběh, kolotoč, co neměl konce ani začátku.

Modrý koník se mnou po ten čas všechny radosti a strasti sdílel a sdílí dál.
Čas od času mám potřebu něco vykřičet do světa.
A místní uživatelky to čtou. A nejen to, ony i odpovídají, pohotově a k věci.
To třeba můj manžel dělá málokdy, moje děti výjimečně a moje tchýně nikdy.

Co pro mě MK znamená? Pro mě je to především zpětná vazba. Ujištění, že v tom (ať už „V tom“ nebo jen „v tom“) nejsem sama. Že období vzdoru je jen chvilkový stav a brzy zmizí, separační úzkost je normálka a zmizí ještě rychleji. Že pocit ponorky a touha po dovolené na mateřské dovolené je standard. Že neschopnost sesmolit kloudnou větu o více než třech slabikách a nutnost použít vyhledávač kvůli velkému písmenku ve slově nastává záhy po prvním porodu a mizí až několik měsíců po nástupu do práce (snad, nemám osobní zkušenost).

Pohnuté osudy několika místních maminek i nemaminek mě mnohokrát donutily k zamyšlení. Že otěhotnět na první dobrou (v obou případech) není samozřejmostí.
Že není čas ztrácet čas, že nemá smysl zabývat se banalitami, že zdraví je dar.

Nebýt Koníka, byl by můj život stejný.
Pořád bych byla šťastně vdaná a měla bych dvě nejkrásnější děti na světě.
Lišil by se jen v detailech. Určitě bychom měli jinou značku kočárku. Nejspíš bych po prvním porodu vyfásla nějakou hezkou křížkovou výšivku na ona místa. Měla bych o jednu kamarádku na každotýdenní pokec méně a o pár desítek míň přátel virtuálních.
Neuměla bych háčkovat a měla bych po večerech víc času na plnění manželských povinností.


5 Comments

  1. Michaela
    4.12.2014 at 8:00 | Permalink

    Hezky jsi to napsala, děvče ;-).

  2. Miluše Karbanová
    23.5.2016 at 11:15 | Permalink

    Já jsem byla v riz.těhotenství a musela jsem zůstat doma.A to jsem byla necelý rok v zaměstnání ,kam jsem nastoupila hned po ukončení střed.školy stavební v Mělníku v r. 1974.Doma,tím myslím služ. byt v domově mládeže- internátu právě jmenované stav.průmyslovky, kde je manžel zaměstnán a bydlíme zde již 42 let. Měla jsem dost času, a tak jsem pletla a háčkovala vše možné na mimčo. Moji rodiče pracovali v Libertě,měla jsem již doma kočárek fialový. Přála jsem si klučíka a až půjde do první třídy tak druhé mimčo. Jaké ale bylo překvapení, že to je holčička a hned dvě, což jsem se dozvěděla až na sále, kde mi p.primář řekl, ale maminko máte tam ještě jedno a zase holčičku .Vůbec to nikdo nepoznal a doma jsem měla všechno připravené pro jedno.Muselo se všedokoupit,kočárek se vrátil a dostala jsem červený trakař.Narodily se 3.12.75,v zimě, doma to bylo jako v prádelně, jenom 120plen,nic neschlo,no hrůza. Např. kolikrát se mi třeba stalo,že když jsem se vypravil k rodičům, přijel špatný autobus a já jsem se tam s kočárkem nedostala,musely by se odšroubovat kolečka. Takže jsem musela domů a taková výprava se na dvakrát nebyla žádná legrace. To jen tak zběžně období narození. Vzpomínky Karbanová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *